بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی می‌رسد؟
 بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی می‌رسد؟
بیمه بیکاری
بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی می‌رسد؟
1399/01/07 10:59
برای پیشگیری از شیوع کرونا و حفظ سلامت کارگران مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که شغل خود را از دست داده‌اند، ازاین پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.

 چه کسانی می‌توانند بیمه بیکاری ناشی از اتفاقات پس از شیوع بیماری کرونا را بگیرند❓

روز گذشته خبر جدید برای بیکار شده‌های ناشی از کرونا منتشر شد و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:

«برای پیشگیری از شیوع  کرونا  و حفظ سلامت کارگران  مشمول   قانون کار و تامین اجتماعی  که شغل خود را از دست داده‌اند، ازاین پس برای ثبت درخواست بیمه بیکاری نیاز به مراجعه حضوری ندارند.

به گفته وی، به منظور رعایت مهلت قانونی بیمه بیکاری، کارگران مشمول می‌توانند به سامانه https://bimebikari.mcls.gov.ir/Darkhast.aspx مراجعه کنند.»

بنابراین متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت معرفی شده کار نام‌نویسی خود را انجام دهد. اما پیش از نام‌نویسی درباره شرایط و مبلغ آن هم می‌توانند اطلاعات زیر را بخوانند.

⭕ چه کسانی می‌توانند بیمه بیکاری ناشی از اتفاقات پس از شیوع بیماری کرونا را بگیرند؟ این دست از افراد باید پیش از اتفاقات اخیر مشمول قانون مربوطه بوده باشند.

برای پاسخ به این سوال کلیک کنید.

مطابق قانون بیمه بیکاری، میزان مقرری براساس میانگین 90 روز آخر بیمه شده و به میزان 55 درصد و به ازای افراد تحت تکفل (حداکثر 4 نفر) (10درصد) حداقل دستمزد افزوده خواهد شد. در هر حال مجموع دریافتی نباید از حداقل دستمزد (1.5 میلیون تومان در سال 98) کمتر و از 80 درصد متوسط مزد یا حقوق وی بیشتر باشد.

مطالب پیشنهادی مجله خبری با من تامین

رییس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی شهر تهران درباره جزییات وام ۵ میلیون تومانی به بازنشستگان تامین اجتماعی، توضیحاتی داد.
با صدور پیش نویس احکام مستمری بگیران سازمان تامین اجتماعی، بازنشستگان تاخیری در دریافت حقوق و مزایایشان نخواهند داشت و بلافاصله مطالباتشان را دریافت می کنند
ولی اسماعیلی نماینده مردم گرمی در مجلس شورای اسلامی گفت: با توجه به شرایط خاص اقتصادی کشور به دنبال افزایش مجدد حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی هستیم.
پاسخ: 1-حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد. 2-بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد. 3-بیمه شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد قبل از بیکار شدن. 4-بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند را دریافت خواهند کرد.
پاسخ: ۱- درخواست توسط متقاضی ارائه شده باشد ۲- حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد ۳- رابطه بیمه ای فرد با سازمان بیمه تامین اجتماعی برقرار باشد ۴- در صورتی که بیمه شده قبل از تاریخ تقاضا حداقل «۲» سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
پاسخ: 1- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود. 2- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود. 3- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه 4- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.