گلایه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از تاخیر سایر بانک‌ها در واریز مستمری‌‌ و پرداخت نشدن تسهیلات
گلایه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از تاخیر سایر بانک‌ها در واریز مستمری‌‌ و پرداخت نشدن تسهیلات
گلایه بازنشستگان و مستمری‌بگیران تامین اجتماعی از تاخیر سایر بانک‌ها در واریز مستمری‌‌ و پرداخت نشدن تسهیلات
1400/05/31 13:32
بازنشستگانی که از بانک‌هایی به غیر از بانک رفاه کارگران مستمری خود را دریافت می‌کنند، از تاخیر در واریز مستمری‌های خود گلایه دارند.
سازمان تامین اجتماعی هر ماه پیش از واریز مستمری بازنشستگان و مستمری‌بگیران، جدولی از زمان واریز مستمری‌ها را منتشر می‌کند.
طبق عرف سال‌های اخیر، واریز مستمری‌ها از روز ۲۰ام هر ماه آغاز و تا روز ۳۱ام ادامه دارد؛ البته این جدول براساس زمان تامین نقدینگی لازم برای پرداخت این تعهد، تنظیم می‌شود. در نتیجه «بانک رفاه کارگران» به عنوان مرکز مالی واریز مستمری‌ها و بانکی که بازنشستگان و مستمری‌بگیران در آن حساب دارند، بر اساس این جدول، مستمری‌ها را واریز می‌کند.
با این حال تمام بازنشستگان در این بانک حساب ندارند و برخی از آن‌ها نزد بانک‌های دیگر حساب باز کرده‌اند. این گروه از بازنشستگان می‌گویند، سایر بانک‌ها معمولا طبق زمانبندی این جدول عمل نمی‌کنند.
در نتیجه در واریز مستمری این گروه از بازنشستگان، تاخیر به وجود می‌آید؛ البته تاخیر در واریز مستمری تنها محل گلایه بازنشستگان نیست؛ چراکه تسهیلات قرض الحسنه سازمان تامین اجتماعی هم به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد. آن‌ها در سال‌های گذشته در چند نوبت از سازمان خواسته‌اند که تکلیف پرداخت تسهیلات به آن‌ها را روشن کند.

مطالب پیشنهادی مجله خبری با من تامین

اگر اصل ۲۰ قانون اساسی رعایت شود و از کارگران و کارفرمایانِ زن به درستی حمایت شود، زنان هرگز از سکوت قانون برای رفع مایحتاج اولیه‌شان استفاده نخواهند کرد، اطمینان داشته باشیم.
واریز حقوق شهریور ماه بازنشستگان کشوری در برخی از استانها آغاز شد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تذکر ۳۱تن از نمایندگان به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی درباره ضرورت پرداخت مزایای فوق‌العاده به بازنشستگان تأمین اجتماعی را قرائت کرد.
پاسخ: 1-حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد. 2-بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد. 3-بیمه شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد قبل از بیکار شدن. 4-بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند را دریافت خواهند کرد.
پاسخ: ۱- درخواست توسط متقاضی ارائه شده باشد ۲- حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد ۳- رابطه بیمه ای فرد با سازمان بیمه تامین اجتماعی برقرار باشد ۴- در صورتی که بیمه شده قبل از تاریخ تقاضا حداقل «۲» سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
پاسخ: 1- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود. 2- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود. 3- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه 4- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.