چالش‌های حوزه درمان تأمین اجتماعی
چالش‌های حوزه درمان تأمین اجتماعی
چالش‌های حوزه درمان تأمین اجتماعی
1401/09/06 11:40
مدیر کل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی با اشاره به اینکه بزرگترین طلبکار از دولت هستیم ، گفت: اعتباری که قرار بود برای اجرای طرح دارویار به تامین اجتماعی بدهند به درستی محقق نشد.

با اشاره به اینکه سازمان تأمین اجتماعی بیش از سه هزار میلیارد تومان از شرکت‌های دارویی طلب دارد، گفت: تفاهم نامه‌ای میان سازمان غذا و دارو و همچنین بیماران خاص از سوی بیمه سلامت منعقد شده که براساس آن باید مبلغی را به سازمان تأمین اجتماعی پرداخت کند. البته طلب ما از سازمان برنامه و بودجه است که قرار بود بودجه‌ای از طرح دارویاری هم برای تسویه مطالبات و هم اجرایی شدن طرح دارویار به ما پرداخت کند که متأسفانه درست انجام نشد.

وی افزود: بخشی از مطالبات سازمان تأمین اجتماعی به دلیل بدهی دولت است و همچنین بخشی نیز بدهی کارفرمایان به این سازمان است که مبلغ زیادی را رقم زده است. چنانچه دولت و همچنین کارفرمایان و سازمان برنامه و بودجه اعتبار مورد نیاز را به ما پرداخت کنند، ما نیز می‌توانیم طلب مراکز طرف قرارداد را به موقع به آنها بدهیم و هم در راستای اجرای درست طرح دارویار اقدام کنیم که تمامی آنها مستلزم داشتن نقدینگی سازمان تأمین اجتماعی است.

مدیر کل درمان غیر مستقیم سازمان تأمین اجتماعی تصریح کرد: قرار بود سازمان برنامه و بودجه از بدهی‌های دولت و نه خیریه و اعانه به سازمان اعتباری را پرداخت کند و ما نیز برای مراکز دانشگاهی و اجرای طرح دارویار هزینه کنیم که به طور دقیق محقق نشد.

به گفته وی تاکنون دو هزار و ۴۰۰ میلیون تومان از طرح دارویار به ما پرداخت شده است قرار بود دو مبلغ جداگانه برای تسویه به ما پرداخت کنند که یکی ۵ هزار میلیارد تومان برای خود تأمین اجتماعی بود و مبلغ دیگر ۷ هزار میلیارد تومان در قالب تفاهم نامه‌ای به سه سازمان بیمه‌ای بود. در مجموع ۱۲ هزار میلیارد تومان باید پرداخت می‌شد اما فقط دو هزار و ۴۰۰ میلیون تومان به تأمین اجتماعی پرداخت شد.

>>به صفحه رسمی اینستاگرام خدمات غیر حضوری با من تامین بپیوندید<<

مطالب پیشنهادی مجله خبری با من تامین

در صورتی‌ که پس از فارغ‌التحصیلی، بیمه‌پردازی افراد در سایر صندوق‌های بیمه‌ای همچون بازنشستگی کشوری، نیروهای مسلح و... ادامه پیدا کند، سوابق بیمه دوران تحصیل آنان قابل انتقال به سایر صندوق‌های بیمه‌گر خواهد بود.
برقراری تعهدات بلندمدت از جمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از جمله مهم‌ترین تعهدات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی است که بیمه‌شدگان و بازماندگان واجد شرایط آنان می‌توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.
بیش از دو هزار بازنشسته با امضای طوماری خطاب به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خواستار لغو واگذاری بانک رفاه شدند.
پاسخ: 1-حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد. 2-بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد. 3-بیمه شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد قبل از بیکار شدن. 4-بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند را دریافت خواهند کرد.
پاسخ: ۱- درخواست توسط متقاضی ارائه شده باشد ۲- حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد ۳- رابطه بیمه ای فرد با سازمان بیمه تامین اجتماعی برقرار باشد ۴- در صورتی که بیمه شده قبل از تاریخ تقاضا حداقل «۲» سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
پاسخ: 1- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود. 2- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود. 3- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه 4- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.