طومار بازنشستگان خطاب به مدیرعامل تامین اجتماعی
  طومار بازنشستگان خطاب به مدیرعامل تامین اجتماعی
طومار بازنشستگان خطاب به مدیرعامل تامین اجتماعی
1401/09/30 08:52
بیش از دو هزار بازنشسته با امضای طوماری خطاب به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خواستار لغو واگذاری بانک رفاه شدند.

در طومار ۲۶۰۰ کارگر بازنشسته که با شماره ۸۷۵۷۱۲۷۹ در دبیرخانه وزارت کار به ثبت رسیده، بازنشستگان خطاب به میرهاشم موسوی (مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی) اعلام کرده‌اند: ما بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی، صاحبان اصلی سهام بانک رفاه کارگران هستیم.

در ادامه آمده است: اعلام می‌داریم که بانک رفاه یک اندوخته بین نسلی است و بانک عامل تامین اجتماعی‌ست و اموال دولتی نیست که واگذار شود. این بانک خصوصی و متعلق به عموم بیمه پردازان است و واگذاری سهام آن تجاوز به حق الناس است؛ بنابراین ما به عنوان بخشی از صاحبان این بانک، اعتراض خود را نسبت به واگذاری سهام این بانک اعلام می‌داریم.

گفتنی‌ست سال گذشته نیز طوماری با همین مضمون توسط ۲۱۰۰ بازنشسته و بیمه‌شده کارگری به امضا رسید و در دبیرخانه وزارت کار ثبت شد.

نمایندگان جامعه امضاکنندگان می‌گویند: ما پس از ثبت این دادخواست، پیگیری‌هایی صورت دادیم؛ امیدواریم پاسخ مناسب به ما بدهند و واگذاری بانک رفاه را برای همیشه ملغی سازند.

مطالب پیشنهادی مجله خبری با من تامین

در صورتی‌ که پس از فارغ‌التحصیلی، بیمه‌پردازی افراد در سایر صندوق‌های بیمه‌ای همچون بازنشستگی کشوری، نیروهای مسلح و... ادامه پیدا کند، سوابق بیمه دوران تحصیل آنان قابل انتقال به سایر صندوق‌های بیمه‌گر خواهد بود.
برقراری تعهدات بلندمدت از جمله پرداخت مستمری بازنشستگی، ازکارافتادگی و بازماندگان از جمله مهم‌ترین تعهدات بیمه‌ای سازمان تأمین‌اجتماعی است که بیمه‌شدگان و بازماندگان واجد شرایط آنان می‌توانند درصورت احراز شرایط قانونی، از این حمایت‌ها بهره‌مند شوند.
بیش از دو هزار بازنشسته با امضای طوماری خطاب به مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، خواستار لغو واگذاری بانک رفاه شدند.
پاسخ: 1-حتما به صورت غیر ارادی بیکار شده باشد. 2-بازنشسته یا مستمری بگیر نباشد. 3-بیمه شده حداقل ۶ ماه سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد قبل از بیکار شدن. 4-بیمه شدگانی که به دلیل حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش سوزی بیکار شدند نیاز به داشتن حداقل سابقه بیمه ندارند را دریافت خواهند کرد.
پاسخ: ۱- درخواست توسط متقاضی ارائه شده باشد ۲- حق بیمه دوران مذکور پرداخت شده باشد ۳- رابطه بیمه ای فرد با سازمان بیمه تامین اجتماعی برقرار باشد ۴- در صورتی که بیمه شده قبل از تاریخ تقاضا حداقل «۲» سال سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشد
پاسخ: 1- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه می‌تواند با حداقل حقوق پایه و بیشتر بازنشسته شود. 2- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و زیر ۲۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه متناسب با تعداد سال‌های پرداخت حق بیمه بازنشسته می‌شود. 3- فرد تحت پوشش با ۶۰ سال سن و ۱۰ سال سابقه 4- فرد تحت پوشش با ۵۰ سال سن و ۳۰ سال سابقه پرداخت حق بیمه با حقوق کامل باز نشسته می‌شود.